Menu
Košík 0

ČÁST I. – Co je množírna? Kdo je množitel? Jaká jsou rizika?

Zverejnené od Zdenka Průšová dňa

Téma nekontrolovaného množení zvířat je stále akutnější a slovo „množírna“ na nás vyskakuje na každém kroku. Jelikož je tento problém velmi závažný, budeme se mu věnovat kontinuálně a vždy Vám přineseme nejnovější poznatky a informace. Byť se většinou mluví o množírnách psů, je potřeba si uvědomit, že tento problém se týká i jiných zájmových zvířat. Koček, ježků, hlodavců, králíků a bohužel i opeřenců, převážně exotů. Tedy nejde pouze o štěňata a musíte být obezřetní při pořízení jakéhokoliv zájmového zvířete.

Část první: Co je množírna? Kdo je množitel? Jaká jsou rizika?

Množírna = nekontrolovaný chov zvířat bez průkazu původu

Množitel = a) osoba chovající zvířata čistě za účelem zisku, často ve špatných podmínkách

  1. b) osoba množící zvířata bez průkazu původu, bez ohledu na množství

Překupník = vykupuje zvířata od lidí, se lživou informací, že jsou pro něj a pak je prodává jiným lidem nebo do množíren

Prodejce = prodává štěňata od množitelů. Buď vlastní anebo se jen nechají zásobovat a svými hereckými výkony přesvědčují lidi, že své pejsky milují a jsou z dobrého chovu.

Množírny mohou být velké, malé, čisté i špinavé. Děsivý sklep, zvířata bez vody, krmiva či veterinární péče. To je nejhorší varianty množírny, ale rozhodně ne jediná. I menší množitelé jsou velmi velkým problémem. Mohou mít doma čisto, zvířata mít zaopatřená, ale štěňata nemají žádné genetické testy, často nejsou zdravá a jedná se o křížence, tedy nejsou vhodná k dalšímu množení. Nemají průkaz původu z určitého důvodu! Často je pak od nich vykupují překupníci a celý koloběh pokračuje. Nespokojení majitelé pak psa vyhodí na ulici a putuje do útulku. V útulcích bohužel končí i zvířata s průkazy původu, ale většinou se jedná o křížence. Tedy pokud chci určité plemeno, vyhledám vhodnou chovatelkou stanici a seženu si na ní reference a pokud mi nevadí kříženec, jdu do útulku a místo kupování, pomohu adopcí.

Štěňata jsou vykupována a vyvážena do celé Evropy, často jsou nastrčena pod úplně jiné feny se lživou informací, že se jedná o matku. Případně si vyslechnete jednu lživou výmluvu za druhou. Tento byznys je třetím nejvýdělečnějším na světě. Nebuďte naivní! Celý systém je propracovaný a opravdu nic nepoznáte, když budete jednat s profíkem. Doba předávání štěňat na parkovišti je na ústupu. Prodejci a množitelé štěňat se přizpůsobují, jsou mistři hereckých výkonů a během vteřiny jim uvěříte všechny jejich lži.

Rizika pořízení zvířete od množitele

  • Nejasný původ rodičů – i když Vám bude někdo tvrdit, že rodiče jsou takový a makový a dokonce Vám je i ukáže, rodiče štěněte to být nemusí! Nastrčení štěňat pod jinou matku je zcela běžná praktika. Navíc pokud nemá matka průkaz původu, nevíte o ní to podstatné a pokud ho má a její štěňata ne, existuje k tomu důvod.
  • Možnost výskytu dědičných genetických vad – kde nejsou testy a plemenná linie, není žádná jistota. Dědičně vady a nemoci jsou velmi nebezpečné, inu proto se na ně zvířata v chovech testují a vyřazují se i přenašeči.
  • Množení kříženců – kde není doložený původ, není jistota plemenné příslušnosti. Čistokrevný pes bez průkazu původu neexistuje! Chovatel, který si řádně nezařídí všechnu dokumentaci a štěňata po uchovněných rodičích nedostanou průkazy původu, není dobrý chovatel.
  • Potomci neodpovídají standardu plemene – chtěli jste určitý vzhled, velikost, váhu, povahu – to Vám zaručí jen štěně z dobrého chovu s průkazem původu anebo si v útulku rovnou toho pravého vyberete.
  • Otřesné podmínky pro život – kdo množí pro zisk, nemá rád psy, kdo nemá rád psy, nezajistí jim vše potřebné.
  • Nevhodná strava a napájení – ať již z nezájmu, krutosti, snahy ušetřit nebo z neznalosti.
  • Nedorostlá a nemocná mláďata – nevhodná péče a předčasné odstavení od matky vede ke zdravotním problémům.
  • Žádná veterinární péče – množitelé do ní neinvestují, často falšují i potvrzení o očkování.
  • Nedostatek sociálního kontaktu – ať jsou již štěňata zavřená na otřesném místě nebo jen u člověka, který se je jen snaží co nejrychleji udat, nedostanou lásku, kterou by pak mohli rozdávat v nové rodině.

Zdroj koláže: www.nemnozime.cz

Příště se dozvíte, jaké výmluvy používají množitelé. Na co si dát při pořízení zvířecího mazlíčka pozor a jak si dobře vybrat. Dostaneme se i na téma zverimexů – množíren o kterých se nemluví.

Pokud byste chtěli poradit s výběrem domácího mazlíčka, určitě se na nás neváhejte obrátit. Lepší se poradit, než pak utratit tisíce za léčbu a nakonec třeba i o nového člena rodiny přijít.


Zdieľajte tento príspevok← Starší článok Novší článok →


0 komentárov

Napíšte komentár

Komentáre musia byť odsúhlasené pred zverejnením.

Liquid error: Could not find asset snippets/currencies.liquid